شنبه, ۰۶ آذر ۱۴۰۰
»   کارآفرینی  »   ایران در رتبه 128 شاخص جهانی سهولت کسب‌وکار 2019؛ سقوط 4 پله‌ای نسبت به سال قبل
292 views
۹ آبان ۱۳۹۸ , ساعت ۳:۲۹

گزارش سهولت کسب‌وکار 2019 بانک جهانی منتشر شد

ایران در رتبه ۱۲۸ شاخص جهانی سهولت کسب‌وکار ۲۰۱۹؛ سقوط ۴ پله‌ای نسبت به سال قبل

در جدیدترین رتبه‌بندی کشورهای جهان در زمینه سهولت کسب‌وکار، ایران با کسب 56.98 امتیاز از 100 امتیاز ممکن و با 4 پله سقوط نسبت به سال گذشته، رتبه 128 جهان را به خود اختصاص داده است.

  :

یران در جدیدترین رتبه‌بندی شاخص جهانی سهولت کسب‌وکار که هرساله توسط بانک بین‌المللی بازسازی و توسعه (وابسته به بانک جهانی) انجام می‌شود، در رتبه ۱۲۸ جهان قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، بانک بین‌المللی بازسازی و توسعه (IBRD) اطلاعات مربوط به کسب‌وکار در ۱۹۰ کشور جهان در سال جاری میلادی را مورد بررسی قرار داده و در نهایت گزارشی را تحت عنوان «شاخص سهولت کسب‌وکار در سال ۲۰۱۹» منتشر ساخته است. 

طبق این گزارش، ایران از میان ۱۰ زیرشاخص مورد بررسی در دو زیرشاخص «پرداخت مالیات» و «تجارت برون‌مرزی» موفق به انجام اصلاحات شده است. در زمینه پرداخت مالیات، راه اندازی سیستم آنلاین و در زمینه تجارت برون مرزی، راه اندازی پنجره واحد تجارت دلیل این موفقیت بوده است.

بر اساس این گزارش، ایران با کسب ۵۶.۹۸ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز ممکن، در رتبه ۱۲۸ قرار گرفته است. این در حالی است که ایران در گزارش سهولت کسب‌وکار سال ۲۰۱۸ –که با استفاده از اطلاعات سال ۲۰۱۷ تدوین شده است- با کسب ۵۴.۶۴ امتیاز رتبه ۱۲۴ جهان را به خود اختصاص داده بود. البته امتیاز قید شده در گزارش سال گذشته برای ایران ۵۶.۴۸ بود که در گزارش جدید، این امتیاز مشمول تعدیل و اصلاح شده و لذا امتیاز جدید ملاک قرار می‌گیرد.

شاخص سهولت کسب‌وکار از ۱۰ زیرشاخص شامل «شروع کسب‌وکار»، «شرایط صدور مجوز ساخت»، «دسترسی به برق»، «ثبت مالکیت»، «اخذ اعتبار»، «حمایت از سرمایه‌گذاران اقلیت»، «پرداخت مالیات»، «تجارت برون‌مرزی»، «اجرای قراردادها» و «رسیدگی به ورشکستگی و پرداخت دیون» تشکیل شده است که امتیاز کشورها در هر یک از این زیرشاخص‌ها با توجه به فاصله آنها از سطح ایده‌آل (امتیاز ۱۰۰) محاسبه گردیده و در رتبه‌بندی نهایی به‌صورت ترکیبی لحاظ می‌شود.

ایران در زیرشاخص‌های شروع کسب‌وکار، حمایت از سرمایه‌گذاران اقلیت و پرداخت مالیات عملکرد بسیار ضعیفی را از خود نشان داده است اما در زیرشاخص‌های دیگری مانند شرایط صدور مجوز ساخت‌وساز، اخذ اعتبار و اجرای قراردادها رتبه‌ای در حد متوسط کسب کرده است.

از لحاظ جایگاه منطقه‌ای در شاخص سهولت کسب‌وکار ایران در بین کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا نتوانسته است رتبه شایسته‌ای را به خود اختصاص دهد، به‌طوری که تنها توانسته است بالاتر از کشورهایی مانند عراق، سوریه، لبنان، لیبی و یمن قرار گیرد و دیگر کشورهای منطقه ازجمله امارات، قطر، عربستان، تونس و … همه در قیاس با ایران رتبه بهتری را به خود اختصاص داده‌اند.

در گزارش شاخص سهولت کسب‌وکار، کشورهای نیوزیلند، سنگاپور، دانمارک، هنگ‌کنگ، کره جنوبی، گرجستان، نروژ، آمریکا، انگلیس و مقدونیه در رتبه‌های اول تا دهم جهان قرار گرفته‌اند که حضور دو کشور گرجستان و مقدونیه در این رتبه‌بندی مسئله‌ای جالب توجه است.

پایگاه خبری اتاق ایران

موضوعات قالب خبری مکس نسخه چهارم کارآفرینی

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در زمینه گسترش و ایجاد صندوق‌های سرمایه گذاری خطر پذیر و حمایت از استارت آپ‌ها بر اساس مدل تامین مالی VC در یک سال اخیر تاکید بسیار زیادی داشته چرا که بر اساس آمار جهانی...
زایش و ریزش کسب و کار یک سیر طبیعی در اقتصاد است بطوریکه سالانه چهارصد هزار کسب و کار در کشور آمریکا بوجود می آیند در حالیکه 470.000 شرکت از بین می روند. این روند پیشی گرفتن از بین رفتن کسب و کارها...

برچسب قالب خبری مکس نسخه چهارم